امروز: پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰

التزام به احکام شرعی و اعتقاد به وجود حضرت مهدی(عج)، دو شرط یک منتظر است

التزام به احکام شرعی و اعتقاد به وجود حضرت مهدی(عج)، دو شرط یک منتظر است

آیت الله مهدی هادوی تهرانی به بیان معنا و مفهوم صریح مهدویت و انتظار در مکتب تشیع پرداخت و اظهار کرد: نکته اولی که باید در خصوص مفهوم منجی آخر الزمان به آن توجه کرد، این است که در انتهای تاریخ شخصی برای نجات بشریت خواهد آمد؛ این مفهومی است که در ادیان و عقاید مختلف به اشکال و تعابیر گوناگون مطرح شده است. بنابراین این مفهوم مهدویت اختصاص به اسلام ندارد. نکته دوم اینکه مهدویت اختصاص به تشیع ندارد و تمام مذاهب اسلامی به مهدی موعود اعتقاد دارند؛ مهدی(عج) در انتهای تاریخ، در آخر الزمان خواهد آمد و جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد و حکومت جهانی تشکیل خواهد داد، این مفهومی است که همه مذاهب اسلامی به آن اعتقاد دارند.

 

به گزارش دیار سید از شفقنا؛ ایشان به وجود یک تفاوت اعتقادی میان شیعیان و سایر مذاهب نسبت به حیات امام زمان(عج) اشاره کرد و افزود: در مذاهب اسلامی اوصافی که برای امام زمان(عج) ذکر شده، مشترک است. در این میان خصوصیت شیعه این است که برخلاف سایر مذاهب اسلامی و ادیان که معتقدند منجی در آخرالزمان متولد خواهد شد، شیعه معتقد است که امام زمان(عج) قبلاً متولد شده و قرن‌هاست که در این کره خاکی زندگی می‌کند. در طول قرون و اعصار در روایات بر وجود آن حضرت به تعبیر “خورشید پشت ابر” اشاره شده و برای همه موجودات این کره خاکی و از جمله همه انسان‌ها و به صورت خاص، همه مسلمانان و به صورت اخص همه شیعیان وجود داشته است؛ در حقیقت این اعتقاد اختصاصی شیعه است.

او درباره ویژگی‌های یک منتظر واقعی در مکتب شیعه گفت: امام زمان(عج) وقتی ظهور خواهند کرد که ظرفیتی برای تحقق حکومت جهانی فراهم شده باشد و حکومت حضرت بر پایه احکام و عدالت اسلامی شکل بگیرد؛ در واقع انتظار فرج این است که شیعه معتقد به آن حضرت در درجه اول ملتزم به احکام شرعی باشد، چون در واقع کاری که حضرت خواهند کرد این است که زمینه اجرای احکام را در همه ابعاد در سطح جهان فراهم خواهد کرد، بنابراین اولین شرط منتظر امام زمان(عج) این است که ملتزم به احکام باشد.

آیت الله هادوی تهرانی درخصوص تبعات منفی ابهام مهدویت و نپرداختن ریشه ای به این موضوع، گفت: تصویری که ما از امام زمان(عج) گاه و بی گاه در اذهان ایجاد می‌کنیم، یک تصویر خیالی است، تصویری است که با واقعیت روایات، آیات و مفاهیم مورد پذیرش اعتقادی – اسلامی سازگار نیست و در نتیجه چون این تصویر یک تصویر خیالی و توهمی است ما در واقع در انتظار امام زمانی که واقعاً حاضر و وجود دارد نیستیم در انتظار یک امر موهومی هستیم که اصلاً وجود خارجی ندارد، و آنکه وجود خارجی دارد ما او را نمی‌شناسیم و با او ارتباط معنوی و معنایی نداریم و در واقع در انتظار او نیستیم. تصویر حقیقی امام زمان(عج) با همه ابعادش به جد بزرگشان حضرت رسول و ائمه طاهرین شباهت دارد. حضرت مهدی (عج) یک شخصیت انسانی با همه خصوصیات انسانی است که البته به آن مقام و منزلت رسیدن به واسطه فیض بین عالم بالا و عالم پایین است همچنان که اجداد آن بزرگوار این چنین بودند. حضرت مهدی (عج) به این منزلت رسیده که معصوم بوده و از علم الهی بهره‌مند باشد، اما در عین حال انسان است. “قُلْ إِنَّما أَنَا بَشَر مِثْلُکُمْ یوحی إلَی أَنَّما إلهُکُمْ إِله واحِد؛ بگو من بشرى چون شمایم جز اینکه به من وحى مى‏شود که خداى شما خدایى یگانه است” این مضمون نه تنها در مورد پیامبر است بلکه در مورد همه ائمه طاهرین نیز صدق می‌کند، اگر ما امام زمان(عج) را به واقع و واقعیتش بشناسیم و باور پیدا کنیم، آن زمان است که تاثیرات جدی در رشد و تعالی معنوی ما رخ می‌دهد و هر چقدر ما از مفهوم امام زمان(عج) فاصله بگیریم و هر چقدر تصورمان از امام زمان(عج) و از واقعیت آن حضرت فاصله بگیرد به همان اندازه از این نعمتی که وجود دارد بی بهره‌ می‌شویم. در روایات وارد شده که ایشان خورشید پشت ابری هستند که همه در حال بهره‌مندی از گرما و نورشان هستند از این رو شیعیان باید به طور خاص بهره‌ ویژه‌ای از این نعمت ببرند.

تحقق اهداف انبیا، محکم‌ترین استدلال عقلی برای وجود امام زمان(عج) است

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع)، با توجه به شبهات موجود و تبلیغات ضد دینی در مورد مهدویت، محکمترین استدلال عقلی برای وجود امام زمان (عج) را بیان و اظهار کرد: آنچه که می‌توانیم در مورد استدلال عقلی بگوییم، استدلال بر ضرورت وجود منجی در آخرالزمان است. اگر قرار باشد این تاریخ همینطور ادامه پیدا کند و آرمان‌هایی که بشر به خاطر آن خلق شده، متجلی نشود و اهدافی که به خاطر آن انبیاء به رسالت مبعوث شدند، تحقق پیدا نکند، این با حکمت و عدل الهی ناسازگار است. بنابراین در یک زمانی باید آرمان‌های انبیا و اهدافی که به خاطر آن انسان خلق شده تحقق عینی پیدا کند و آن زمان آخرالزمانی است که منجی ظهور پیدا می‌کند بنابراین این مساله را می‌توان به عنوان یک دلیل عقلی بیان کرد، اما خصوصیات منجی، اینکه فرزند چه کسی است و چه ویژگی‌های ظاهری دارد و چه حوادثی در آن زمان رخ می‌دهد، اینها مسایلی است که نمی‌توان به کمک عقل آنها را ثابت کرد و برای اثبات آن باید به نقل و روایات مراجعه کرد؛ البته باید توجه کرد در تحلیل ادله نقلی، دقت در اسناد این ادله و غلظت آن ادله بسیار مهم است چرا که گاهی اوقات به استناد ادله‌ای که سندشان جای تامل دارد یا دلالت آنها وضوح کافی ندارد، مطالبی گفته می‌شود که شاید از ادغان کافی برخوردار نباشد.

با ظهور امام زمان(عج) زمینه رشد و تعالی معنوی فراهم می‌شود

مدرس عالی خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، دوران بعد از ظهور امام زمان(عج) را دوران رشد و تعالی بشر به صورت حقیقی عنوان و تصریح کرد: تصوری که برخی از ادیان از مهدویت دارند، تصور نادرستی است، آنها معتقدند با ظهور منجی آخرالزمان جنگ‌هایی خونین رخ خواهد داد و برخی از آنها حضرت را به “آرماگدون” تعبیر می‌کنند که طی آن جنگ‌های خونین بشریت به انتهای تاریخ خودش خواهد رسید. در حالی که براساس روایات ما بعد از ظهور امام زمان(عج) در واقع زمینه رشد و تعالی بشر به صورت حقیقی فراهم می‌شود. تعبیری در روایات وارد شده که اگر علم ۷۲ حرف باشد تا زمان ظهور حضرت مهدی(عج) تنها دو حرف از همه دانش بشری کشف شده و ۷۰ حرفش که همه از باب تمثیل است در دوران امام زمان(عج) کشف خواهد شد. یعنی بشر به علومی دست پیدا می‌کند که اصلاً قابل مقایسه با دانشی که تا امروز به دست آورده نیست. مواهب زمین در پرتو همان علم برای بشر پیدا می شود و امکان بهره‌بردای از نعمت ها و منابع طبیعی به صورت واقعی فراهم ‌می‌شود. عدالت و امنیت در جهان گسترش پیدا می کند و بشریت به یک آرامشی دست می‌یابد در نتیجه زمینه رشد و تعالی معنوی فراهم می‌شود و حکومت حضرت شکل می‌گیرد البته طبق برخی روایات اینطور نیست که همه آدم‌ها خوب بشوند بلکه آدم‌های نا اهلی همچنان در این جامعه بشری خواهند بود که برخی از آنها طبق برخی از روایات امام زمان(عج) را به شهادت می‌رسانند و برخی بنا بر ادله ما در زمین خواهند بود.

 

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

استفاده از مطالب فقط با نوشتن نام پایگاه خبری دیار سید مجاز است