امروز: پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰

 انقلاب اسلامی ریشه در بعثت، غدیر و عاشورا دارد

 انقلاب اسلامی ریشه در بعثت، غدیر و عاشورا دارد

 رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد انقلاب اسلامی در مقایسه با سایر انقلاب های جهان، یادآور شد: انقلاب اسلامی ریشه در بعثت، ریشه در غدیر و ریشه در عاشورا دارد و این سه ویژگی در دیگر انقلاب ها دیده نمی شود.

 

به گزارش دیار سید از ایسنا ؛ آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در حاشیه جشن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و رژه خودرویی و موتوری که در فرودگاه سردار جنگل رشت برگزار شد، ضمن قدردانی از استقامت و پایداری و حضور همیشه در صحنه ملت ایران با وجود شرایط کرونا، اظهار کرد: مردم همواره در مسیر انقلاب هستند و به دشمنان اجازه سوءاستفاده نمی دهند.

وی آیه «وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَیٰ بِآیَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّورِ وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ» را یکی از زیباترین و جذاب ترین و پرمحتواترین آیات قرآنی دانست که با ۲۲ بهمن تناسب دارد و تصریح کرد: این آیه شریفه چهار پیام روشن دارد و این چهار پیام در انقلاب اسلامی متجلی و متبلور است.

امام جمعه موقت قم، با بیان اینکه خداوند متعال رسالت هدایت مردم از ظلمت و تاریکی به سمت نور و روشنایی را بر عهده پیامبران قرار داده است، عنوان کرد: حضرت موسی(ع) به عنوان یکی از پیامبران اولوالعزم ماموریت یافت امتش را که در منجلاب طاغوت قرار گرفته بودند و پناهگاهی نداشتند، نجات دهد.

آیت الله حسینی بوشهری، ۲۲ بهمن را یکی از ایام الله دانست و گفت: باید ۲۲ بهمن های انقلاب را به مردم یادآوری کنیم تا مردم صفحات درخشان زندگی خودشان را فراموش نکنند.

وی مهمترین رسالت کتب آسمانی و بزرگترین هدف تربیتی انبیای الهی را هدایت مردم از ظلمت به سمت نور دانست و افزود: همه کتب آسمانی که از ناحیه خدا بر پیامبران نازل شده اند، نقش هدایتگری دارند، اما قانون و کتاب مقدس هرچقدر هم مترقی باشد، به تنهایی تامین کننده سعادت انسان ها نیست، زیرا در کنار قانون الهی، باید رهبر مقتدر نیز وجود داشته باشد تا تحول بنیادین را در جامعه ایجاد کند و دست مردم را بگیرد و از ظلمت جهل و نادانی به نور علم و دانش و از ظلمت کفر به نور ایمان و از ظلمت فساد به نور اصلاح و از ظلمت ستم به نور عدالت فراخواند و جامعه را از پراکندگی به وحدت دعوت کند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رهبر مقتدر، آگاه، بصیر و بیدار را مکمل قانون مترقی الهی برای سعادت جامعه دانست و خاطرنشان کرد: انسان ها در اوج پیروزی خوشحال هستند، اما آرام آرام با گذشت زمان ممکن است دچار حالت غفلت و فراموشی شوند لذا یادآوری ایام الله ضرورت دارد.

وی روزهای پیروزی بر طاغوت های زمان را از مصادیق ایام الله دانست و افزود: خداوند در ۲۲ بهمن بر ملت ایران منت گذاشت و مردم را در مسیر نور و هدایت قرار داد، اما برخی از افراد در سختی ها احساس ناامیدی می کنند و برخی دیگر نیز هنگام پیروزی گرفتار غرور و غفلت می شوند.

آیت الله حسینی بوشهری، با بیان اینکه در طول ۴۲ سال گذشته فراز و فرودهای زیادی را همچون جنگ و تحریم پشت سر گذاشتیم، عنوان کرد: دشمن می خواهد که مردم به صحنه نیایند، اما به تعبیر قرآن، انسان های صبور مانند کوه مقاوم هستند و آرمان انقلاب را بالاتر از مشکلات روزمره زندگی می دانند.

امام جمعه موقت قم، با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد انقلاب اسلامی در مقایسه با سایر انقلاب های جهان، یادآور شد: انقلاب اسلامی ریشه در بعثت، ریشه در غدیر و ریشه در عاشورا دارد و این سه ویژگی در دیگر انقلاب ها دیده نمی شود.

وی با بیان اینکه خون شهدای انقلاب بر زرادخانه های دشمنان و ایادی آنان برتری دارد، خاطرنشان کرد: معنویت انقلاب موجب شده در طول ۴۲ سال گذشته هرگز صحنه را به نفع دشمن خالی نکنیم.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، یکی دیگر از ویژگی های انقلاب اسلامی را وجود یک مرجع عارف سالک الی الله در راس آن دانست و اضافه کرد: رهبران زیادی در بلوک شرق و بلوک غرب دنیا وجود دارند، اما پیشوای انقلاب اسلامی بر همه آن رهبران امتیاز دارد.

آیت الله حسینی بوشهری، سومین ویژگی انقلاب اسلامی را شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» دانست و بیان کرد: زمانی که انقلاب به پیروزی رسید، جهان دو قطبی بود و هم شرق مارکسیست و هم غرب کاپیتالیست معتقد بودند که دیگر جایی برای اخلاق و معنویت باقی نمانده و دین افیون ملت هاست، اما مردم ایران در این بزنگاه تاریخی زیباترین، عالی ترین و درخشنده ترین شعار را سر دادند.

وی با بیان اینکه بسیاری از انقلاب های دنیا وابستگی به ابرقدرت ها داشتند، گفت: انقلاب اسلامی نه تنها وابسته به شرق و غرب نشد، بلکه با شعارهای کوبنده هم شرق و هم غرب را نفی کرد و پدیده «نظام مقدس جمهوری اسلامی» را به وجود آورد.

امام جمعه موقت قم، با اشاره به افول انقلاب های دنیا بعد از گذشت چند دهه، متذکر شد: در سایه آیه «إِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا» انقلاب اسلامی مانند چشمه خوشان روز به روز طراوت جدیدی پیدا می کند لذا این انقلاب در سایه توکل به خدا خواهد ماند و باید با همت مردم و تحت هدایت های رهبری موانع و مشکلات را برطرف کنیم.

 

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

استفاده از مطالب فقط با نوشتن نام پایگاه خبری دیار سید مجاز است