امروز: پنج شنبه, ۱۳ آذر , ۱۳۹۹

«پیام ها و آموزه های اربعین حسینی»

«پیام ها و آموزه های اربعین حسینی»

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه با تأکید بر اینکه امسال هم زیارت امام حسین(ع) از راه دور می تواند عمیق، معنوی و موثر باشد و آموزه های مهمی به همراه دارد، گفت: عاشقان امام حسین(ع) ظلم را بر نمی تابند و برای دفاع از حق، حقیقت و عدالت آمادگی دارند. اربعین برای همه مسئولینی که نظام جمهوری اسلامی را مدیریت می کنند نیز پیامی دارد و آن اینکه عشق به امام حسین(ع) پشتوانه اصلی نظام است و اگر مسئولین نظام در راه ارزش های حسینی حرکت کنند، ملت را همراه با خود دارند. هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که این ارزش ها و پیام ها را به نحو مطلق و صد در صد محقق کرده، ولی مهم این است که ما در اربعین تصمیم بگیریم در این مسیر حرکت کنیم، زندگی و رفتارمان را در جهت این پیام ها و ارزش ها سمت و سو دهیم و عزم و اراده استوار پیدا کنیم که در مسیر امام حسین(ع) حرکت کنیم.

 

به گزارش دیار سید از شفقنا ؛ حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان  به سه پیام مهم اربعین حسینی اشاره و اظهار کرد: اولین پیام وحدت، انسجام و همدلی است، پیاده روی اربعین حسینی امسال به دلیل رعایت مسایل بهداشتی برگزار نمی شود، اما اجتماع اربعین و عزاداری برای امام حسین(ع) به همه دنیا پیام وحدت، همدلی و انسجام میان علاقه مندان امام حسین(ع) را می رساند چون می بینیم که در اربعین همه شیعیان و مسلمانان و حتی غیر مسلمانان کنار هم اجتماع می کنند و این برای دنیای امروز پیام بسیار مهمی است که عشق به امام حسین(ع) وحدت بخش و اتحاد آفرین است و انسجام و همدلی را در بین عاشقان برقرار می کند.

پیام اربعین حسینی؛ عاشقان امام حسین(ع) ظلم را بر نمی تابند

وی ادامه داد: پیام دوم که بسیار مهم می باشد این است که عاشقان امام حسین(ع) ظلم را بر نمی تابند و برای دفاع از حق، حقیقت و عدالت آمادگی دارند، ابرقدرت های جهانی که در صدد ستم بر جهانیان هستند، می بینند در مراسم اربعین و عزاداری ها پیروان امام حسین(ع) به دنبال عدالت، انسانیت و ارزش های اخلاقی و انسانی و عدالت محور هستند.

پیام اربعین حسینی؛ عشق به امام حسین(ع) پشتوانه اصلی نظام است

غرویان پیام سوم اربعین حسینی را مختص مسئولین دانست و بیان کرد: اربعین یک پیامی برای همه مسئولینی که نظام جمهوری اسلامی را مدیریت می کنند، دارد و آن اینکه عشق به امام حسین(ع) پشتوانه اصلی نظام است و اگر مسئولین نظام در راه ارزش های حسینی حرکت کنند ملت را هم با خود همراه دارند، مردم به عشق امام حسین(ع) سختی ها را تحمل می کنند و از مسئولین توقع دارند در راستای ارزش های حسینی حرکت کنند تا پشتیبانی ملت را داشته باشند و آن پیوند ملت و دولت همیشه برقرار باشد.

اربعین حافظ و نگهبان ارزش های عاشورایی است

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه به نقش اربعین حسینی در تداوم پیام قیام عاشورا اشاره و خاطرنشان کرد: اربعین حافظ و نگهبان ارزش های عاشورایی است چون پس از چهل روز گذشتن از شهادت امام حسین(ع) مراسم اربعین یادآور این است که عشق به سیدالشهدا و ارزش های عاشورایی فراموش نمی شود و این اربعین هایی که در طول تاریخ تکرار می شود و سال به سال زنده تر می گردد، نشان دهنده نفوذ عشق به امام حسین(ع) در دلها و قلب هاست. اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَهً فى قُلُوبِ الْمُؤ منینَ لا تَبْرُدُ اَبَداً؛ در شهات امام حسین(ع) یک حرارتی در قلوب مومنین ایجاد شده که هیچ وقت قطع نمی شود و اربعین جلوه همان حرارت است.

امسال زیارت امام حسین(ع) از راه دور می تواند عمیق تر، معنوی تر و موثرتر باشد

غرویان به زیارت واقعی و برگزاری مراسم اربعین امسال از راه دور تأکید کرد و گفت: از گذشته ها بسیار گفتند و شنیدیم که «بُعد منزل نبود در سفر روحانی»، در واقع بُعد مسافت نمی تواند حرارت عاشقانه نسبت به امام حسین(ع) را خاموش کند، آتش عشق همیشه در دل عاشق وجود دارد البته چه بهتر که زیارت ظاهری و عینی هم صورت بگیرد، اما اصل، عشق حسینی در باطن عاشقان است. امسال به دلیل رعایت مسایل بهداشتی و سلامتی و بیماری کرونا افراد از زیارت از راه نزدیک محروم شدند، اما دل می تواند ارتباط را برقرار کند و اتفاقاً سوز زیارت یا ارتباط معنوی از دور شاید بیشتر هم باشد چون انسان برای خود و امام حسین(ع) احساس مظلومیت می کند لذا این ارتباط می تواند عمیق تر، معنوی تر و موثرتر باشد. افراد باید بتوانند ارتباط قلبی برقرار کنند و مهم همان است که انسان را می سازد و امیدواریم که با عنایت امام حسین(ع) دل های عاشقان متحول شود و همه رنگ و بوی بیشتری از فرهنگ عاشورا و امام حسین(ع) پیدا کنیم.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه در مورد علل توصیه بزرگان دین نسبت به زیارت اربعین، بیان کرد: تاریخ ما نشان می دهد که شخصیت های بزرگی مانند جابربن عبدالله انصاری در روز اربعین به زیارت سیدالشهدا رفتند و انقلاب درونی پیدا کردند. شخصیت های علمی ما هم در طول تاریخ به خاطر همین ارتباط قلبی با امام حسین(ع) و برکات عزاداری و گریه بر امام حسین(ع) یک عنایت ویژه ای بر زیارت و مراسم اربعین داشتند چون تناسب و ارتباط با سیدالشهدا در اربعین یک اثر وضعی خاصی دارد و می تواند قلب انسان را منقلب کند. همه علما عنایتشان به خاطر اثرات معنوی، روحی و عرفانی در قلب است که به دنبال این ارتباط بوده اند و خود زیارت اربعین هم می تواند در این تحول درونی بسیار موثر باشد.

 عزم و اراده استوار پیدا کنیم که در مسیر امام حسین(ع) حرکت کنیم

غرویان به راهکاری برای جاری شدن پیام های اربعین حسینی در زندگی امروز اشاره و اظهار کرد: هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که این ارزش ها و پیام ها را به نحو مطلق و صد در صد محقق کرده است ولی مهم این است که ما در اربعین تصمیم بگیریم که در این مسیر حرکت کنیم، زندگی و رفتارمان را در جهت این پیام ها و ارزش ها سمت و سو دهیم و عزم و اراده استوار پیدا کنیم که در مسیر امام حسین(ع) حرکت کنیم. اثر عاشورا، تاسوعا، اربعین و محرم و صفر این است که یک انقلاب درونی در افراد ایجاد می کند و افراد تصمیم می گیرند که اگر مسیر انحرافی می رفتند، تغییر دهند و توبه کنند و تصمیم بگیرند که در مسیر امام حسین(ع) حرکت کنند، امیدواریم که این اتفاق برای همه ما رخ دهد.

 

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

استفاده از مطالب فقط با نوشتن نام پایگاه خبری دیار سید مجاز است