امروز: شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۸

غدیر حقیقت جاری در بشر است که تا قیامت استمرار دارد

غدیر حقیقت جاری در بشر است که تا قیامت استمرار دارد

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: غدیر یک قضیه تاریخی و محدود در گذشته نیست بلکه یک حقیقت جاری در بشر است که تا انتهای قیامت و تاریخ جریان دارد لذا باید خود را غدیری کنیم.

 

به گزارش دیار سید از شفقنا ؛  آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی در جشن عید غدیر در مکه مکرمه ابراز داشت: تکمیل حجّ ما و تمامیت آن به درک غدیر و جشن گرفتن آن است آنگونه که در این بیت المعمور این جشن برپاست.

او با اشاره به جایگاه غدیر نزد ملائکه و انبیای الهی بیان کرد: اگر خدا فهم غدیر را به حجاج دهد، بزرگترین عنایتی است که خدا به ما کرده است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با طرح این سئوال که در غدیر چه اتفاقی افتاد؟ عنوان داشت: پیامبر اکرم(ص) در هر مناسبتی اسمی از علی به میان می آورد. آیا اعلام ولایت علی در روز غدیر از جانب پیامبر اکرم(ص) یک اعتقاد قلبی بود یا مطلب مهمتری در آن نهفته است؟

او عنوان داشت: غدیر اعلام این مطلب بود که بشر باید فقط خدا را اطاعت کند و حق ندارد زیر یوغ شیطان و گروه ها و مذاهب دیگر برود.

فاضل لنکرانی ادامه داد: غدیر برای این بود که به بشر اعلام شود، حکومت داری و ولایت برای رسول خدا و امیرالمومنین است و بس. اعتقاد ما همان سخن قرآن است که هرکس رسول خدا و علی را اطاعت کند، خدا را اطاعت کرده است و لذا بحث جانشینی ظاهری نبوده است.

او با بیان اینکه غدیر را نفهمیدند، گفت: غدیر یعنی اطاعت یهود و نصاری را کنار گذاشته و تنها اطاعت خدا را داشته باشیم. اما سئوال این است که بدون اطاعت امیرالمومنین می توان خدا را اطاعت کرد؟ همانگونه که خداوند فرمود: هرکس رسول خدا را اطاعت نکند، خدا را اطاعت نکرده است. و این معنی سخن پیامبر در روز غدیر است که«من کنت مولاه، فهذا علی مولاه».

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) ادامه داد: غدیر یک قضیه تاریخی و محدود در گذشته نیست بلکه یک حقیقت جاری در بشر است که تا انتهای قیامت و تاریخ جریان دارد لذا باید خود را غدیری کنیم.

او با بیان اینکه از خداوند بخواهیم که توفیق شناخت امام علی(ع) را به ما بدهد، افزود: شناخت خداوند بدون شناخت امام علی(ع) ممکن نیست.

فاضل لنکرانی به هدف شیعیان برای زیارت قبور ائمه(ع) اشاره کرد و بیان داشت: اینها گمان می کنند ما صرف ثواب به زیارت ائمه(ع) می رویم درحالیکه هدف از زیارت، نزدیک شده به خداوند از طریق حبّ ائمه است.

او با بیان اینکه بدون حبّ امام علی(ع) عبادت خدا ممکن نیست، گفت: حقیقت غدیر و عظمت امیرالمومنین(ع) این است. چقدر بین خدا و خودمان حجاب ها و دنیاطلبی ها را کنار بگذاریم تا این عظمت را به ما نشان دهد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به روایتی بیان داشت: خداوند می فرماید: اگر کسی ولایت علی را انکار کند با سر وارد جهنم می شود.

او ابلاغ غدیر را مکمل رسالت پیامبر دانست و گفت: ما حج می آئیم برای اینکه حقیقت دین را بفهمیم و حقیقت دین ولایت است، ولایت یعنی حکومت خدا و سپس رسول خدا و بعد از آن علی(ع) و جانشینان او.

فاضل لنکرانی با بیان اینکه سعادت دنیا و آخرت انسان در اطاعت خداست، بیان کرد: ما حج آمدیم که به اطاعت خدا برسیم، فکر و نگاه و زبان و دست و قلم و قدم را همه برای خدا بکار بگیریم.

او با بیان اینکه مبادا در بازگشت به کشور همان انسان پیش از سفر حج شویم، گفت: اگر اینگونه شود، خسارت بزرگی است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به روایتی گفت: امام معصوم(ع) می فرماید: «خداوند در شب عید غدیر چندین برابر شب لیله قدر، انسان ها را از آتش جهنم آزاد می کند.»

او ادامه داد: هرچه می توانید امروز و فردا صدقه دهید، اخلاق خوش داشتن، خوش برخورد کردن، قرض دادن به دیگران و کمک کردن به دیگران و همه امور نیک را در نظر بگیرید، شاد باشید و دشمنان علی را نفرین کنید که نگذاشتند اسلام ناب در اختیار بشر قرار گیرد.

فاضل لنکرانی با اشاره به آیه ولایت گفت: همه علمای شیعه و اهل سنت بر این نظر اتفاق دارند که این آیه مربوط به امام علی(ع) است. اما آنها می گویند که پیامبر می خواسته بگوید علی را دوست داشته باشید و این سخن شیطانی است. واقع این است که غدیر مساله اطاعت خداست و اطاعت رسول اکرم و امیرالمومنین اطاعت خداست.

او به سخنی از امام خمینی منقول از مرحوم آیت الله شاه آبادی اشاره کرد و گفت: مرحوم آیت الله شاه آبادی می فرمود:«شهادت به توحید شهادت به رسالت و ولایت است و شهادت به رسالت، شهادت به توحید و ولایت است و شهادت به ولایت شهادت به توحید و رسالت است.»

 

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

استفاده از مطالب فقط با نوشتن نام پایگاه خبری دیار سید مجاز است