به گزارش پایگاه خبری دیار سید ار پایگاه خبری ورس ؛ فرماندار شفت همزمان با فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی با کارکنان این مجموعه در این شهرستان دیدار و گفتگو نمود .
محمدرضا محسنی در این نشست با اشاره به اینکه اقیلم و جغرافیای گیلان فرصت های ویژه ای را در حوزه کشاورزی و گردشگری فراهم نموده که برخی از آن ها به ثمر نشسته و برخی نیز نیازمند اهتمام بیشتری است افزود : تحقق منویات مقام معظم رهبری و راهبرهای های دولت در راستای تحقق رونق تولید و افزایش درآمدها روستاییان نیازمند بسترسازی است.

فرماندار شفت با بیان اینکه بالغ بر ۷۵ درصد مردم این شهرستان در روستاها سکونت دارند و شغل بیشتر آنان کشاورزی و دامداری است افزود : افزایش تولید محصولات کشاورزی و توسعه گردشگری یکی از راهبردهای این شهرستان برای رشد و شکوفایی است .
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته از ۶۸ هزار تن شلتوک برنج بالغ بر ۴۱ هزار و ۱۰۰ تن برنج سفید در شفت تولید شد افزود : از ۷۶ واحد شالیکوبی فعال در این شهرستان ۲۷ واحد در دولت یازدهم و دوازدهم نوسازی شد .نماینده عالی دولت در شفت با بیان اینکه ۲هزار ۲۰۰ هکتار باغ چای در این شهرستان وجود دارد که سالانه ۷ هزار تن برگ سبز چای در آن تولید و در ۶ کارخانه فراوری و سپس به بازار عرضه می گردد افزود : با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و بسترساز ی مناسب پیش بینی می شود در سال ۹۸ تولید این محصول ۲۰ درصد افزایش یابد .
محسنی با اشاره به اینکه در سال جاری بالغ بر ۳۰ تن گل محمدی توسط کشاورزان شهرستان شفت تولید و ۳هزار لیتر گلاب با کیفیت از آن استحصال شد افزود : جهاد کشاورزی باید با برنامه ریزی سطح زیر کشت گل محمدی را از ۶ هکتار کنونی به ۱۵ هکتار در سال ۹۹ برساند .
وی در ادامه با اشاره به اینکه هماهنگی های لازم با صندوق کارآفرینی امید برای اعطای تسهیلات در راستای توسعه پرورش گل محمدی و گلاب گیری در سطح شهرستان انجام شده است افزود : دستگا ه های ذیربط با همکاری دهیاری ها کاشت بوته گل محمدی در حاشیه آببندان را پیگیری نمایند .فرماندار شفت با بیان اینکه وجود ۵۱ واحد مرغداری و تولید ۷هزار تن گوشت سفید در این شهرستان فرصتی مغتنم برای حضور سرمایه گذاران در حوزه فراوری این محصول راهبردی است افزود : تولید سالانه ۲ هزار ۲۰۰ تن گوشت قرمز و ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن شیر خام و همچنین ۳۴۱ تن عسل از دیگر ظرفیت های اقتصادی این شهرستان است .
وی در ادامه با اشاره به اینکه از یک مزرعه پروش ماهیان خاویاری در شفت بالغ بر ۱۰ تن گوشت خاویار و یک تن خاویار تولید می شود اذعان داشت : وجود ۱۰ مزرعه ماهیان سردآبی با تولید سالانه ۸۵ تن و ۸۲۳ پهنه استخر ماهیان گرم آبی بخشی از ظرفیت های این شهرستان در حوزه شیلات است.
محسنی با اشاره به اینکه به همت کشاورزان پرتلاش این شهرستان و بسترسازی های انجام شده پیش بینی می شود میزان تولید پیله ابریشم در سال جاری با افزایش ۳۰ تنی به ۱۲۵ تن برسد افزود : شفت دومین تولید کننده پیله تر کرم ابریشم در گیلان است .
وی در ادامه با بیان اینکه ۵۵ هکتار باغ کیوی در شفت وجود دارد که بیشتر محصول آن به کشورهای همسایه صادر می شود افزود : تولید ۸۵ تن گوجه سبز در سال و آغاز کشت توت فرنگی ارگانیک در این شهرستان نوید روزهای خوش در سال های آتی را می دهد .
فرماندار شفت در بخش پایانی سخنان خود به ظرفیت های ویژه کشاورزی این شهرستان و وجود ۳۲ هزار هکتار اراضی جنگلی ، ۱۲ هزار هکتار مرتع و جلوه گیری طبیعت بکر و مناطق بسیار زیبای این شهرستان اشاره و تاکید نمود : شهرستان شفت ویترین تمام ظرفیت های کشاورزی و گردشگری گیلان است.
گفتنی است در پایان این نشست از کشاورزان و فعالان عرصه گل محمدی و گلاب گیری گیلده و دست اندرکاران برگزاری جشنواره در این روستا تجلیل شد .