امروز: یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹

راه‌آهن رشت باید به بندرانزلی متصل شود

راه‌آهن رشت باید به بندرانزلی متصل شود

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نقش موثر حمل و نقل ریلی در رونق اقتصادی کشور و نیز استان گیلان، بر ضرورت اتصال سریع‌تر راه آهن رشت به بندرانزلی و دریای خزر تأکید کرد.

به گزارش دیار سید از ایرنا ؛  محمدباقر نوبخت  در جریان بازدید از ایستگاه راه آهن رشت در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه یکی از مهمترین اهداف سفر به گیلان پیگیری و اتمام کار ادامه خط ریلی قزوین-رشت است، خاطر نشان کرد: این قطار باید از رشت به بندر انزلی، سپس بندر کاسپین و همچنین به آستارا متصل شود.
وی با تأکید بر اهمیت اتصال این خط ریلی به دریای خزر و همچنین به آستارا گفت: در سال آینده باید با قطار به انزلی سفر کنیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اتصال خط ریلی رشت به بندر انزلی و سپس بندر کاسپین این امکان را فراهم می‌کند که مسیر ریلی خلیج فارس را به دریای خزر متصل کنیم، اظهار داشت: می‌توانیم از طریق دریای خزر و کشورهای حاشیه آن نیز به جهان متصل شویم و کالاهای خود را با چین و سایر کشورها و حتی اروپا نیز مبادله کنیم.
وی با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در زمینه اتصال مسیر ریلی رشت به انزلی افزود: این کار در حال انجام است و برخی از شرکت های پیمانکاری قوی در این کار مشارکت می‌کنند.
نوبخت با بیان اینکه برای اتصال این مسیر ریلی نیازمند استملاک زمین‌های اطراف آن هستیم، تصریح کرد: این مسیر به طول ۴۰ کیلومتر بوده و به اندازه مسیر ریلی قزوین-رشت نیز کار سختی نیست و به راحتی می‌توانیم به آن دست یابیم اما این مسیر برخلاف مسیر قزوین – رشت زمین‌های آن برای منابع طبیعی نیست و متعلق به مردم است که نیازمند استملاک آنها هستیم.
وی با بیان اینکه مردم باید در این زمینه با ما همکاری‌های لازم را انجام دهند، گفت: برای استملاک نیازمند ۴۰ میلیارد تومان اعتبار بودیم که قسمتی از پول زمین‌ها پیش از سفر دیروز به استان گیلان حواله شده و امیدواریم از شنبه آینده، کار استملاک زمین‌ها انجام شود تا ریل‌گذاری نیز با سرعت بیشتری آغاز شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین به اتصال مسیر رشت به آستارا اشاره و خاطر نشان کرد: شرکتی برای آستارا نیز تعریف شده و با توجه به اهمیت این مسیر برای کشورهای همسایه از جمله جمهوری آذربایجان آنها برای همکاری در اتصال این مسیر اعلام آمادگی کردند و قرارگاه خاتم نیز مشارکت می‌کند.
وی افزود: دولت، قرارگاه خاتم و کشور آذربایجان به صورت مشترک در این پروژه مشارکت می‌کنند و نگرانی از نظر تأمین از نظر تأمین منابع مالی برای این پروژه و همچنین تجهیزات نداریم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین به جلسه شورای برنامه‌ریزی استان اشاره و اضافه کرد: برنامه اشتغال گیلان برای بیش از ۲۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری تعیین و برای آن حدود یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شد.
وی با بیان اینکه برای اتصال مسیر رشت به انزلی و همچنین مسیر رشت به آستارا باید بیش از ۱۰ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کنیم، گفت: اگر طی دو سه سال آینده این مقدار اعتبار وارد استان شود می‌تواند اقتصاد ما را متحول کند.
نوبخت تصریح کرد: در سه سال گذشته بیش از یک هزار و ۳۵۹ میلیارد تومان غیر از اعتبارات به کارهای جاری برای این پروژه اختصاص یافته و زمینه سرمایه‌گذاری در استان فراهم است.
وی همچنین به آزاد راه قزوین- رشت و هزینه آن اشاره و خاطر نشان کرد: یک قطعه آن ناقص بوده که قطعه منجیل به رودبار است، متأسفانه گاهی اوقات ده ها کیلومتر در این مسیر ترافیک پیش می‌آید و این هشت کیلومتر باقی مانده به دو قسمت چهار کیلومتری تقسیم شده و دو پیمانکار برای اجرای این عملیات آن در نظر گرفته شده که این آزاد راه تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد.
نوبخت به تکمیل آزاد راه اشاره کرد و افزود: با اتمام این پروژه همه مردم می‌توانند برای سفر به استان گیلان هم از مسیر ریلی و هم جاده ای استفاده کنند و با مشکلی نیز مواجه نشوند و جاذبه گردشگری گیلان نیز افزایش یابد.
معاون رئیس جمهوری همچنین از کنار گذر بندرانزلی بازدید و در جلسه ای که به منظور هماهنگی بیشتر برای احداث خط ریلی رشت به بندرانزلی و بندرکاسپین برگزار شد، شرکت کرد.
محمدباقر نوبخت روز گذشته نیز از روند اجرای هشت کیلومتر باقیمانده آزادراه رشت – قزوین در محدوده منجیل شهرستان رودبار بازدید کرد.
راه آهن قزوین – رشت، نیمه اسفندماه گذشته با حضور رئیس جمهوری و هیأتی از میهمانان خارجی، به طور رسمی افتتاح شد.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

استفاده از مطالب فقط با نوشتن نام پایگاه خبری دیار سید مجاز است