امروز: جمعه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۸

حقوق بشر

  • ویژه
  • ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
حقوق   بشر
دکتر سید کریم معصومی اهل روستای سیاهمزگی شهرستان شفت می باشد، در رشته حقوق تحصیل نموده و مدرک دکتری این رشته را دارد. وی هم اکنون رئیس شعبه سوم دادگستری رشت می باشد و همچنین در دانشگاههای گیلان به تدریس مشغول است.این قاضی در یاداشتی از حقوق بشر نوشت و ابراز امیدواری نمود رعایت اصول حاکم بر بشریت بیش از پیش انجام پذیرد تا جهانی مملو از از صلح و دوستی و مبتنی بر بشر دوستی داشته باشیم؛

به گزارش پایگاه خبری دیار سید ؛ دکتر سید کریم معصومی در یاداشتی نوشت : از ابتدایی ترین و اساسی ترین حقوق هر فرد بطور کلی ،حقوق بشر است. حقوق بشر در اسناد بین المللی مختلفی تعریف و مورد اشاره قرار گرفته است. از جمله اسنادی که بصورت مُصرح و مشخص به موضوع حقوق بشر پرداخته اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد که در ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ به تصویب رسیده است.

در این اعلامیه به مجموعه ای از حقوق بنیادی مدنی ، فرهنگی ، اقتصادی ،سیاسی و اجتماعی اشاره شده که تمامی ابنای بشر می بایست در هر کشوری از آن برخوردار باشد. آنچه در اعلامیه جهانی حقوق بشر مورد تاکید قرار گرفته است حفظ حرمت و کرامت انسانی و برخورداری افراد از حقوق یکسان می باشد . امری که چه در قوانین سایر کشورها و چه در قوانین داخلی ایران مورد تاکید می باشد.

همچنانکه در قواعد و مقررات شرعی که برگرفته از  آیات مقدس قرآن می باشد نیز به لزوم حفظ حرمت،کرامت،عدل و برابری و برخورداری از حقوق طبیعی افراد بشر مورد تاکید  شارع مقدس قرار گرفته است و به همین جهت میتوان گفت حقوق بشر در پرتو حقوق اسلامی نیز قابیلت انعکاس خواهد داشت.از جمله آن  که در حقوق اسلامی نیز برخی از اصول حاکم بر حقوق بشر تشریع گردیده است.

از جمله  :

  1. اصل حقیقت محوری : بدین معنا که حق محوری هم در حقوق بشر و هم در دین اسلام از اهمیت بسیاری برخوردار است.
  2. اصل توحید و خدامحوری : این اصل زیربنای تمام اصول و فروع دین مبین اسلام است.

بنابراین می توان گفت رعایت رفتار اصولی نسبت به  بشریت مستلزم رعایت قواعد و مقرراتی است که این  دسته از مقررات در مجموعه ای تحت عنوان حقوق بشر منعکس شده.امید است رعایت اصول حاکم بر بشریت بیش از پیش انجام پذیرد تا جهانی مملو از صلح و دوستی و مبتنی بر بشر دوستی داشته باشیم.

یا حق

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

استفاده از مطالب فقط با نوشتن نام پایگاه خبری دیار سید مجاز است