امروز: سه شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۸

گل محمدی شفت فراموش نشود

گل محمدی شفت فراموش نشود
گل محمدی یکی از محصولات شهرستان شفت می باشد،درگذشته نیم توجهی به آن گردیدکه محصولش،گلابگیری شد اما اکنون درحال فراموشی است؛

 

به گزارش پایگاه خبری دیار سید؛بوته های گل محمدی در حیاط بعضی منازل شهرستان شفت به صورت محدود وجود دارد،از آن به عنوان یک گیاه تزئینی استفاده می کنند.

بوی گل محمدی،کشاورز شفتی را به یاد حرم مطهر حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع)می اندازد.امام رئوفی که زیارتش،آروزی هر کشاورز شفتی می باشد.شوق زیارت آن امام

همام را در آرزومندان،دیده وشنیده ایم که با نابترین امید،آرزویشان را بیان می کنند و اما آنهائی که مشرف شده اند و چه با افتخارمی گویند.بنابراین اگرگفته شود گل محمدی بوی رضا و رضوی می دهد شاید گزاف نباشد.

اما گل محمدی در شفت سرنوشت دیگری دارد.بعضی فقط در حیاط خانه هایشان نگه می دارند و از نگاه کردن به آن لذت می برند واز بوی آن مست.

برخی آنرا در آفتاب ،خشک و با چای مخلوط می کنند و عده ای هم نیم نگاه اقتصادی دارند.

نیم نگاهی که می تواند در اقتصاد و معیشت خانواده ها موثر باشد.هزینه گیاه گل محمدی بسیار پایین وسود آن فراوان است.ازنیمه اردیبهشت تا نیمه خرداد فصل گل دهی می باشد.این گل ها به بازار آمده وبه اصطلاح کشاورزان در گدا بهار،دستشان را می گیرد.

منطقه دهستان جیرده به ویژه روستای گیلده،اوضاع گل محمدی بهتراست،یعنی ازحیاط خانه فراتر رفته ،به باغچه و باغ تبدیل شده است.

کشاورز صبحدم وقتی غنچه های شکوفته شده باغش را می بیند،انگار جوانه زدن نهال امیدش را دیده است،منظره ای که باید دید،حس نمود و لمس کرد.

کشاورز دست به کار می شود ،با ظرافت تمام غنچه ها را از بوته ها جدا،وبا هنرنمایی تمام در زنبیل های زیبا می چیند وآنگاه به بازار می رود،نه وقتش گرفته می شود،نه چانه می زند و نه امروز و فردا می شنود.فوری دستمزد وپولش را دو دستی تقدیمش می نمایند.این نشان می دهد این محصول بازار دارد و بازار هم نگران ودلواپس تولید آن می باشد.

سالهای نه چندان دور،برای رونق آن،در همین شهرستان شفت جشنواره گل محمدی گرفته شد.جشنواره ای که بی تاثیر نبود و محصول آن ،گلاب گیلده شد.

می دانیم گلاب و گلابگیری متعلق به کاشان و قمصر می باشد اما یک جشنواره سبب شد در شمال ایران گلابگیری جلوه گیری نماید.این موضوع می رفت که شرایط را به سمت مثبت ببرد،شرایطی که کشاورزان از پرورش گل محمدی ذینفع،وبازاریان ازمعامله آن بسیار راضی.خوب چرا خوشحال نباشند وقتی که پول حلال و بابرکتی این گونه برسر سفره هایشان می آید؟

مسئولین وقت اهمیت موضوع را درک نمودند و با برگزاری جشنواره گل محمدی،پیام خود را که ما هم حمایت می کنیم ،اعلام نمودند.

اکنون چند سال است که فتیله حمایت گل محمدی پایین آمده و این ترس وجود دارد که با وزیدن بادی،چراغ آن خاموش شود،چراغی که نور آن امیدهای زیادی را ایجاد کرده است.

همه می گویند باید درآمد خانوارها تقویت شود،همه می گویند از تولید حمایت گردد،اما متاسفانه اینجا کمرنگ است.

آیا زمان به عقب برمی گردد تامسئولین محترم، پیامی مثل سالهای گذشته به کشاورزان شفتی در خصوص حمایت البته واقعی ومستمرازگل محمدی، بدهند؟آیا می شود؟

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

استفاده از مطالب فقط با نوشتن نام پایگاه خبری دیار سید مجاز است