امروز: دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹

نیکوکار شفتی؛

اگر کمک نمی کنید حداقل سنگ اندازی نکنید

اگر کمک نمی کنید حداقل سنگ اندازی نکنید
حاج حسن خلیلی،نیکوکار شهرستان شفت با بیان اقداماتش،ازمشکلات گفت وهمچنین ایشان در ادامه به تشریح برنامه های آینده پرداخت؛

به گزارش پایگاه خبری دیار سید؛این روزها درشهرستان شفت استان گیلان ازاقدامات مردی می شنویم که ساکن تهران بوده،۲۹سال سابقه کاردارد ودراداره کل دارائی پایتخت مشغول است،ایشان متاهل،دو دخترو دوپسردارد وهمچنین دارای مدرک کارشناسی حقوق می باشد،فرزند حاج حمید و خودش هم حبیب ،معروف به حاج حسن اصل خلیلی است.فرصت را مغتنم شمرده و با ایشان به گفتگو می نشینیم؛

حاج آقا خلیلی بفرمایید چه عاملی باعث شد که به امور خیریه مشغول شوید؟

انگیزه فعالیت کمک کردن بنده،ازآنجا شروع شد که یک روز به منظوردرمان به بیمارستان امام رضا(ع)شفت،مراجعه کردم،بعد ازویزیت پزشک ،بیماری را دیدم که پس ازدیالیز،پول نداشت ازبیمارستان تا چهارراه شهرشفت که ایستگاه اصلی بود،برود.این موضوع سبب شد به فکرفرورفته وبه دنبال راه و چاره ای باشم.

خوب چکار کردید؟

با رییس بخش بیماران دیالیزی،سرکارخانم شکوری صحبت نمودم،ایشان فرمودند اکثر بیماران دیالیزی این بیمارستان ،بودجه کافی برای رفت وآمد،ندارند،بیشتر این بیماران ازروستاهای دور دست می آیند.شنیدن این حرفها برایم سخت بود،سنگینی را روی دوش خود احساس نمودم،با یکی ازمدیران آژانس مسافربری شفت بنام آقامجید رضایی صحبت کردم و قراردادی را امضاء نمودیم که برمبنای آن هزینه های ایاب وذهاب بیماران دیالیزی شهرستان شفت را متقبل شدم.

حاج آقا ازاقدامات دیگرتان بفرمایید؟

سوال سختی است.

نه بفرمایید تا انشالله کار خیر زیاد شود؟

پس ازموضوع ایاب وذهاب بیماران،متوجه شدم خود بیمارستان هم مشکلاتی دارد و تجهیزاتی می خواهد که نبودن این تجهیزات باعث می شود بیماربرای ادامه درمان خود به رشت برود،بارئیس  بیمارستان جناب آقای دکتر نوروزی صحبت نموده وهماهنگ شدم،تجهیزاتی مثل دستگاه شوک الکتریکی،دستگاه تنفس مصنوعی ،پرینتردستگاه رادیولوژی و…برای بیمارستان امام رضا(ع)شهرستان شفت تهیه شد،ناگفته نماند که با تهیه این دستگاه های اولیه،دیگرنیازی نیست ،بیمار به شهرستان دیگرمراجعه نماید.

اقدام دیگری که صورت گرفت تعمیر وبازسازی مسجدجامع شهرشفت بود که خوشبختانه مورد استقبال مردم این منطقه قرارگرفت ،خوب به یاد می آورم افرادی حتی بامبلغ ۲ویا۵هزارتومان برای کمک به مسجد جامع،پیش بنده مراجعه می کردند؛البته ناگفته نماند یکی ازدوستانم که بازنشسته سپاه می باشد،کمک های فراوانی به بنده درخصوص مسجد جامع نمود،جا دارد ازایشان،همچنین بانیان مسجد جامع به ویژه هیئت امنای محترم این مسجد صمیمانه تقدیرو تشکرنمایم.

کاردیگری که خداوند توفیق داد،تهیه سبدکالا ویا دادن وجه آن به صورت ماهیانه می باشد که هم اکنون به یکصد نفرمی رسد.

اقدام دیگری که داشتیم این می باشد که برای درمان بعضی ازبیماران سرطانی،با یک صندوق خیریه درتهران صحبت کردیم،قرارشد۷۰درصد هزینه درمان این بیماران را صندوق پرداخت نماید و چنانچه بیماربازهم مشکل داشت،بقیه هزینه را متقبل و به بیمارستان پرداخت می شد،البته گفتنی است بعضی مواقع این هزینه ها میلیونی می شد.

اقدام دیگر کمک به ساخت و تعمیر منزل مسکونی بود که این کمک ها شامل خرید مصالح ،پرداخت دستمزدو…بود که تا اکنون، ده واحد ساخته شده است.

چه مدت است که فعالیت دارید؟

بنده درگیلان وشفت سه سال است که مشغول می باشم،درگذشته به صورت پنهانی انجام می شد اما با تهیه سبد کالا،مراجعات به اینجانب بیشتر گردید وبه ناچار فعالیت خیریه ما علنی وآشکارشد.

دراین راه چه کسی به کمک شما آمد؟

افرادی که کمک نمودند،کارمند دولت نبودند بلکه شغل آزاد داشتند،چون امکان کمک کردن برایشان مقدوربود،بنده با آنها که به ده نفر می رسد،جلسه ای گذاشتم.صحبتهای اولیه انجام شد،چون اعتمادی به بنده داشتند،پول را دراختیارم گذاشتند.البته هر ازچند گاهی به صورت ناشناس به منظور چگونگی هزینه کرد،بازدید می کنند.

خوب حاج آقا دراین مدت چه دیدید؟

درطول این چند سال که خداوند به ما این محبت را نمود و این روزی  را نصیب ما ساخت،خوب الحمدالله،نقل است ازامام رضا(ع)«اگرکسی برای مراجعه پیش شما آمد،اینها ازطرف ما هستند وشما وسیله هستید»خوب بعضی مواقع این وسیله شدن،هزینه درست می کند،خود بنده هم مستثنی نبودم ومشکلات زیادی برای بنده به وجود آمد.

مشکل؟!

یکی ازمهمترین مشکلاتی که برای بنده ایجاد شد این بود که افرادی،خودشان توانائی کمک نداشتند اما مدام اشکال می گرفتند که این پولها ازکجا تامین می شود؟اماچون بنده به خیرین قول داده بودم که اسامی آنها مخفی بماند،نمی توانستنم چیزی بگویم،ازشنیدن این حرفها خیلی اذیت می شدم،آقای خبرنگارمی دانید که زخم زبان چه می کند؟بگذریم،اجازه می دهید یک خاطره تعریف کنم؟

بله،با کمال میل

درسال ۱۳۹۳،خانمی درروستای کوزان شفت دریک ساختمان کاهگلی ومخروبه که فاقد امکانات اولیه مثل آب،برق و…بود،زندگی می کرد.تصمیم گرفتیم برای این خانم ۹۴ساله که فلج هم بود یک سوئیت ۳۵متری که شامل حمام،دستشویی ویک اتاق بود،بسازیم.الله اکبر،بعد ازاینکه امکانات اولیه برای این خانم فراهم شد،یک دعا معروفی داشت ومی گفت (مصاحبه با حاج آقا خلیلی لحظاتی قطع شد و یک مکث طولانی نمود و آن وقت بابغض وصدای گرفته ادامه داد)آن خانم می گفت :«به صندوق ابوالفضل قسم،هرچقدرازخدا می خواهی،بهت بده»دو ماه دراین منزل زندگی نمود،بعضی ازبیماریهایش التیام یافته ،صورتش شاداب شده بود وهروقت ما را می دید با لبخندی که برلبانش جاری بود،آن دعا معروف را زمزمه می نمود اما پس ازدو ماه به رحمت خدا رفت.خدایش بیامرزد.

خدا ایشان واموات شما را هم بیامرزد،ازبرنامه هایتان بگویید؟

این مدت که خداوند به ما کمک نمود تا درامر خیریه فعالیت نمایم، دوستان زیادی به بنده مراجعه وعنوان نمودند که روی آنها حساب کنم،با توجه به این پیشنهاد وهمچنین توجه به نقاط ضعف و قوت این چندسال،تصمیم داریم بیشترین فعالیت خود را،جهت خرید تجهیزات بیمارستان امام رضا(ع)شفت وهمچنین بیماران سرطانی،دیالیزی و غیرقابل علاج معطوف نماییم.

خیلی خوب،چه انتظاری ازمردم و مسئولین دارید؟

دررابطه با کارهایی که درآینده انجام می شود،هیچ کمک مالی ازدولت ومسئولین به خاطرکمبود اعتبارات نمی خواهیم،اما خوب انتظار کمک های دیگرمی باشد.انتظار ما ازمردم به ویژه خیرین این است که به کمک ما بیایند و در این امرخداپسندانه ما را یاری نمایند.

حاج آقا ازآرزوهایتان بفرمایید؟

البته بزرگترین آرزوی بنده،اشتغال جوانان می باشد،چون بنده درطول ۲۸سال خدمت،توانستم حدود۵۰یا۶۰نفرازجوانان شهرستان شفت را دردستگاه های مختلف،مشغول سازم.الان هرکدام ازاینها تشکیل خانواده داده و دارند زندگی می کنند،بنایراین شغل جور گردد دیگرمشکلات هم حل خواهد شد.همچنین آرزوی دیگری که دارم این است چون منطقه ما کشاورزی است،دولت هرچقدرامکانات بیشترفراهم کند ازمهاجرت آنها جلوگیری می شود.الان یکی ازمشکلات بعضی ازکشاورزان که خیلی برایم نگران کننده است رواج پولهای بهره ای می باشد که برخی کشاورزان دراین فصل از افراد غیرکشاورز می گیرند و پس از برداشت محصول باید اصل وسود را پرداخت  کنند،آن وقت چیزی برای آن کشاورز نمی ماند.دولت وبانک کشاورزی باید دراین زمینه،توجه و اهتمام داشته باشد.

خوب ،شما را خسته کردیم اگرسخن و فرمایش ناگفته دیگری دارید،بفرمایید

نه . ممنونم اززحمتهای شما. باید عرض کنم که بسیارعلاقمندم کسانی در امور خیریه به هردلیلی ،نمی توانند ویا نمی خواهند،ما را یاری دهند لاقل سنگ اندازی و مانع تراشی نکنند.

ما هم از فرصتی که به ما دادید وهمچنین حوصله فرمودید تشکرمی کنیم.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

استفاده از مطالب فقط با نوشتن نام پایگاه خبری دیار سید مجاز است